HAKKIMIZDA

Tarihçe

Geçmiş zaman olur ki

Yaşamın tümünde, geçen zamanın tanığı taşlar. O taşların enerjisi içinde bulunan aşk, birliktelik, şifa, huzur ve mutluluğun eseri Kirazlı Sultan Konak…

Kirazlı eski adı ile Küplüce köyünde eski bir Rum Aile. Bu ailenin biricik oğlunun rahatsızlığı için Mezopotamya’dan getirilmiş şifacı ailenin kızı ile kesişen yolları.

Bir masal olur ki; 18.yy sonları Rum Aile yaşadığı Kuşadası’nda iyi bir taş ustası olan babalarının 1834 yılında Güvercinada Kale inşaatı sırasında hastalanması ile adadan ayrılma kararı alırlar. İç taraflara doğru ilerler ve doğasının yeşil çam ağaçlarının akan derelerinin güzelliğine hayran olup Küplüce bugünkü adı ile Kirazlı’ya yerleşirler.

Burada ki havanın doğanın yardımı ile iyileşme gösteren ailenin babası, kendi evlerinin inşaatına başlar. Sonrası bir gün biricik oğullarının da rahatsızlığını fark eden aile çare aramaya başlar. Gelip geçen ticaret yapan kişilerden Mezopotamya da bugünün Mardin sınırları içinde yaşayan Ravzaoğullarının şifa konusunda çok ileride olduğunu öğrenirler. Önceleri kervan ticareti yapanlar aracılığı ile getirttikleri otları kullanırlar. Oğullarında ki iyileşmenin mutluluğu ile aileyi Konaklarına davet edip ağırlamak misafir etmek isterler.

At first they use the herbs brought by the nomad traders. After they see their son is cured, they desired to invite that family to their mansion.

Ravzaoğulları bu daveti kabul eder. Onlarda kızlarını alıp bu uzak ama farklı köye gelirler. Öykü bu ya, hasta oğlumuz şifacı ailenin kızını görür görmez aşık olur…

yedi-uyuyanlar

kirazli-konak-masa-sandalye

Hakkımızda

Şimdiki zaman olur ki

Ailenin Torununun çocuğu olan sevgili Annemiz Türkan Sultan 1947’de Mardin’de dünyaya gelir.

Onun dedelerinin öyküsünü yaşatmak için Kirazlı Köyüne gelerek, bu eski eseri restore ettik. Ailemize ait tüm antika eserleri bir arada bu mistik havayı yaşatabilmek adına, kültürümüze uygun, inanılmaz güzel tatlar ile siz misafirlerimize sunmak istemekteyiz.

Uzun yıllar yurtdışında, sonrası İstanbul’da büyük metropol hayatının yoğunluğu içinde annemizin geçmişine duyduğu özlem için, onun ebediyete göç edişi sonrası radikal bir karar alarak köyümüze gelip yerleştik.

Amacımız her zaman sağlıklı hayatlar ve keyif dolu zamanlar için misafirlerimizi güzel bir düş masalı içinde Kirazlı Sultan Konak’ta ağırlamak.